Jesteś tutaj
SGW - Rusza nowy Kurs Taternictwa Jaskiniowego!
"Przygoda życia, super ludzie i kosmiczne widoki pod ziemią!"
- to tylko jedna z wielu opinii o kursie
Sekcja Grotołazów Wrocław (http://sgw.wroc.pl/) zaprasza na spotkanie organizacyjne nowego Kursu Taternictwa Jaskiniowego, które odbędzie się dnia 4 listopada 2015 r. o godz. 18:00 w Instytucie Nauk Geologicznych na ul. W. Cybulskiego 30 (mapa, streetview) we Wrocławiu w sali wykładowej nr 2.
Szczegółowy program kursu:
Program kursu obejmuje przede wszystkim praktyczną naukę technik linowych, służących do poruszania się po jaskiniach. Ponadto, w ramach kursu przekazywana jest ogólna wiedza o poruszaniu się w górach, elementy speleologii (nauki o jaskiniach), podstawy pierwszej pomocy i autoratownictwa, a także podstawy wspinaczki górskiej.
Celem kursu jest nabycie przez szkolonego wiadomości, umiejętności i nawyków pozwalających na samodzielne, bezpieczne uprawianie taternictwa jaskiniowego. Absolwent kursu powinien umieć:
- zaplanować i zrealizować wejście do dowolnej jaskini zarówno w okrasie letnim i zimowym z zachowaniem zasad bezpieczeństwa;
- bezpiecznie poruszać się oraz asekurować partnerów w terenie wspinaczkowym; pokonywać z asekuracją oddolną drogi o co najmniej IV stopniu trudności;
- wyprowadzić swój zespół jaskiniowy i wspinaczkowy w bezpieczny teren w przypadku załamania pogody czy nieprzewidzianego splotu wypadków;
- samodzielnie zastosować techniki autoratownicze w sytuacjach tego wymagających, zarówno w jaskini, jak i podczas wspinaczki;
- udzielić w warunkach górskich pierwszej pomocy w sytuacjach tego wymagających;
- znać przepisy obowiązujące w terenie, w którym przyjdzie mu działać, ze szczególnym uwzględnieniem zasad ochrony przyrody.
Taternictwo jaskiniowe w Polsce uprawiane jest głównie w Tatrzańskim Parku Narodowym w wyznaczonych i udostępnionych do tego celu jaskiniach lub ciągach jaskiniowych. Z ok. 800 obiektów jaskiniowych znajdujących się na terenie Parku dla taterników udostępnionych jest kilkadziesiąt jaskiń. Jednak łączna długość ich korytarzy osiągająca prawie 58 km stanowi blisko 50 proc. długości korytarzy wszystkich jaskiń.
Po ukończeniu kursu taternictwa jaskiniowego oraz zdaniu egzaminu otrzymuje się Kartę Taternika Jaskiniowego, licencję TPN uprawniającą do uprawiania taternictwa jaskiniowego na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ponadto absolwenci podstawowego kursu mogą brać udział w kursach centralnych organizowanych przez PZA doszkalających w obszarach takich jak: autoratownictwo, ratownictwo, poręczowanie, kartowanie jaskiń, profilaktyka lawinowa oraz ekipowanie jaskiń (montaż stałych punktów asekuracyjnych). Oprócz pogłębiania wiedzy, uczestnictwo w nich daje świetną okazję do poznania osób z innych klubów jaskiniowych w Polsce.
Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z dodatkowymi informacjami:
- TPN o taternictwie jaskiniowym
- PZA o alipiniźmie jaskiniowym
- Sekcja Grotołazów Wrocław - liczne recenzje, galeria zdjęć oraz filmy z działalności
- zdjęcia znanych jaskiń na świecie:
- Jaskinia Gouffre Berger
- Jaskinia Lechuguilla Cave
- Jaskinia Chauvet
- zdjęcia z niektórych zajęć z ostatniego kursu:
Kontakt:
- Marta - telefon: +48 607 592 403
- Ewelina - mail: e.raczynska[MAŁPA]sgw.wroc.pl
SGW - zdjęcia z działalności (źródło: http://sgw.wroc.pl/):
Serdecznie zapraszamy!
Z turystycznym pozdrowieniem
Studencki Klub Turystyczny
Politechniki Wrocławskiej